Stephen Hawking’in korkutucu uyarıları tekrar gündeme geldi! Dünyanın sonu işte böyle gelecek!Başka gezegen aramalıyız

Stephen Hawking’in korkutucu uyarıları tekrar gündeme geldi! Dünyanın sonu işte böyle gelecek!Başka gezegen aramalıyız

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’i 2018 yılında kaybetmiştik. Ancak ünlü fizik dehasının insanlık tarihine kazınan önemli çalışmalarının yanında kıyamete ilişkin yaptığı uyarılar da insanlığın akıllarına kazınmış durumda. Evren’e ilişkin çıkarım ve düşüncelerinin dünya genelinde saygı ve kabul görmesi, kıyamet ile ilgili yaptığı korkutan uyarıları da aynı oranda önemli olduğu gerçeğini tüm dünyaya hatırlatıyor. İşte Stephen Hawking’in korkutan kıyamet tahminleri

Dünyaca ünlü Fizik dehası Stephen Hawking’in 2018 yılında hayatını kaybetmeden önce yaptığı kıyamet tahminleri tekrar gündeme geldi. Pek çok korkutucu uyarı yapan Hawking, dünyanın sonunun nasıl geleceğine ilişkin de önemli detaylara değinirken, bahsettiği o detay ise dünyadaki insanlara korku yaşatıyor. İşte Stephen Hawking’in yaptığı o kıyamet uyarıları

2018’in Mart ayında 76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking genel görelilik ve karadeliklerle ilgili araştırmalarıyla ün kazanmıştı.

Fakat Hawking sıklıkla kendi araştırma alanından çıkarak, önümüzdeki dönemlerde insanlığı bekleyen zorluklar ve varoluşsal tehditlere de dikkat çekti. Bu konulardaki açıklamaları basının manşetlerinde yer alırken bazen de tartışma yarattı.

Stephen Hawking tüm yumurtaları aynı sepete koymayı doğru bulmayan bir kişi. Bu örnekteki sepet ise Dünya oluyor.Hawking on yıllardır insanlığın diğer gezegenlere kalıcı olarak yerleşmek için harekete geçmesi gerektiğini söylüyordu. Bu açıklamaları sıklıkla manşetlerde yer aldı.

Hawking’e göre insanlığı Dünya’dan silecek olaylardan kaçmak mümkün değil. Bu olaylar arasında göktaşı çarpması gibi kozmik olayların yanı sıra yapay zekâ, iklim değişikliği, genetiği değiştirilmiş virüsler veya nükleer savaş gibi olaylar da olabilir.

2016’da BBC’ye konuşan Hawking, “Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir” demişti.

İnsanlığın o süre zarfında evrene yayılabileceğine güvenen Hawking, yine de önümüzdeki 100 yıl için insanları uyarmıştı:”Önümüzdeki yüzyıl boyunca uzayda kendine yeterli koloniler kuracak teknolojiye erişemeyeceğiz, bu yüzden bu süreçte çok dikkatli olmamız lazım.”

Hawking yapay zekânın yarattığı fırsatların farkında olsa da tehditlerine karşı da uyarılarda bulunuyordu.

Hawking 2014’te BBC’ye konuştuğunda “yapay zekânın tam olarak gelişmesi insanlığın sonunu getirebilir” demişti.Hawking’e göre bugüne kadar geliştirilen basit yapay zekâlar çok kullanışlıydı. Kendisinin de insanlarla konuşmasını sağlayan bir yapay zekâ uygulamasıydı.Fakat Hawking zeki robotların gelişmiş formlarının insanlardan üstün hale gelebileceğini düşünüyor.Dünyadaki yaşama dair en büyük tehditlerden birinin iklim değişikliğinden geleceğini düşünüyordu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir