Neden Ağlarız?

Neden Ağlarız?

Aslında çok ilginç bir durumdur.İnsanlar birçok neden dolayı ağlayabilir.Bunlar arasında refleks olarak gözyaşı dökmek veya üzüntüden kaynaklanan gözyaşı.Peki neden ağlarız?

İnsan vücudu üç çeşit gözyaşı üretir. Birincisi,gözümüzü kuruluktan kurtarmak için yağlı bir katman oluşturan bazal gözyaşıdır. İkincisi, toz zerresi ya da soğandan rahatsızlık sonucu oluşan refleks gözyaşıdır. Üçüncüsü ise duygusal nedenlerle oluşan psikolojik gözyaşıdır. Duygusal gözyaşları, diğer gözyaşlarına göre daha yüksek protein seviyesine sahiptir. Bu da onların daha kalın ve daha yavaş akmalarının nedenidir.

Kimileri doğum yaptığı ya da yeni bir değerli bir eşya satın aldığı için ‘estetik gözyaşları’ dökebilir,kimilerine göreyse bu asla düşünülemeyecek durumdur.

Ağlama aşamasına geldiğimizde boğazımda oluşan düğüm, aslında bir düğüm değildir. Üzüntü aşamasında nefes almaya devam etme zorunluluğu nedeniyle gırtlak kaslarımız açık kalmaya çalışır. Bu noktada yutkunmaya çalıştığımızda kaslar buna direnir, bu da bir tıkanıklık hissi yaratır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir