Kara Ölüm

Kara Ölüm

Ya da Kara Veba.Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı düşünülür,ancak bakteriyi yayan bir tür piredir. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Avrupa o günlerde Moğol işgali ile karşı karşıyaydı. Moğollar gittikleri yerleri yakıp yıkıyor böylece ele geçiriyorlardı.Moğollar Avrupa’yı istiyorlardı. Karşılarına çıkan kaleleri bir bir ele geçiyorlardı. Ancak bazı yerler oldukça zor alınıyordu.Onlardan biri de Kırım’dı.

İşte tam burada tarihin biyolojik silahı devreye girdi.Moğollar Kırım’ı Cenevizlilerden almak istiyorlardı.O sıralar Moğolların işgal ettiği topraklarda veba yaygındı ve birçok ölüm oluyordu.Moğol komutanın aklına bu ölüleri kalelerin içine atma fikri gelmişti.Vebalı bedenleri mancınığa bağlayıp kalelerin içine atıyorlardı. Oldukça bulaşıcı bu hastalık kısa sürede bütün kaleye yayılıyor, herkesi hasta ediyordu. Moğollar da şehri ele geçirirdi.Kırım’da başlayan bu hastalık hızla yayıldı. Çünkü hasta olan Kırım şehri Cenevizlilere aitti ve Cenevizliler de tüccar bir toplumdu. Haliyle hastalık kolaylıkla Avrupa’ya taşındı gemilerle.Birkaç yıl içinde Avrupa’nın neredeyse tamamında veba hastalığı görülüyordu. 

14. yüzyılda bu salgına “Büyük Ölüm” dense de, daha sonraki yıllarda “Kara Ölüm” olarak tanımlanmıştır. Bunun sebebi de, genel inanca göre, bu hastalık sonucunda deri altı kanamalar yüzünden derinin siyaha dönmesidir.Aslında bu ad mecazi anlamda kullanılmış olup, “kara” burada kasvetli, sıkıntılı, kederli anlamına gelir.Avrupa’yı kasıp kavuran hastalık neticesinde 75 milyon olan Avrupa nüfusu 3’te 1’ini kaybederek 50 milyona düştü. Avrupa, açlık ve hastalıklar nedeniyle salgından 200 yıl sonra toparlanabildi ve halk yok olmaktan zor kurtuldu.

Veba hastalığı günümüzde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çeşitli antibiyotikler ve aşılar ile erken evrelerde tedavisi mümkündür

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir