Kanımız Kırmızı ise Damarlarımız Neden Mavi Renkte Görünür?

Kanımız Kırmızı ise Damarlarımız Neden Mavi Renkte Görünür?

 Cildimize yakın olan kan damarlarımızın mavi renklerde görünmesi, gözlerimizin rengi algılama refleksi ile ilgilidir. Işık, içinde bütün ana renkleri barındıran farklı ısı ve şiddetteki dalga boylarına ayrılır. Farklı renkler farklı şiddetlere ve ölçümlenebilir dalga boylarına sahiptir.

Kırmızı, en uzun dalga boyuna sahiptir ve bu yaklaşık olarak 700 nanometredir. Mor ise 400 nanometre ile en kısa dalga boyuna sahiptir. İnsanın gördüğü bütün renkler 700 ile 400 nanometre arasında bir yerde bulunurlar.

Gün boyunca cildimize çarpan ışığın rengi temel şartlarda beyazdır, yani görünür bütün dalga boylarının bir karışımıdır. Hemoglobinler kanı kırmızı rengini veren proteinlerdir. Kırmızı ışık damarlarımıza ulaştığında, kan hücrelerimiz olan hemoglobinler tarafından emilirler. Işık emilime uğradığından, geriye yansıyan ışık boyları damarların koyu bir renkte görülmesine neden olurlar.En kısa dalga boyuna sahip olan ve gözlerimiz tarafından algılanan en güçsüz ışık, mavi renkli ışıktır. Kırmızı ışıktan çok daha kolay bir şekilde yansıtılır veya saptırılır. Kolay dağılabildiği için cildimizin derinliklerine nüfuz edemez Mavi ışık, çoğunlukla cilt yüzeyinden direk dışarıya yansır.Bu sebeplerden dolayı damarlarımız mavi renkte görünür.Ancak kanımız kırmızı renktedir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir