İnsan beyni mi daha hızlı çalışır, yoksa bilgisayar mı?

İnsan beyni mi daha hızlı çalışır, yoksa bilgisayar mı?

Günlük hayatımızın her alanında bilgisayarı kullandığımız teknoloji çağında, bilgisayarların işlem hızları büyük önem kazanmıştır. Çoğu Amerikan filminde bilgisayarların bir süre sonra insan gibi kendi kendilerine düşünüp plan yapabildiklerini biraz da korkuyla izlemişizdir. Yapay zekaların insana üstün geldiği bu filmler, bize gelecekle ilgili ipuçları verirler. Peki, karşılaştırmak gerekirse, bu filmlerin gerçekleştiği bir zaman dilimi ya da evrende yapay zekâ mı daha üstündür, yoksa insan zekâsı mı?

Beynin ve yapay zekânın çalışma prensipleri göz önüne alındığında birebir kıyaslama yapmak aslında mümkün değildir. Bu sorunun cevabı ancak bölümlere ayrıldığında verebiliriz, zira günümüzde insan beyninin tam anlamıyla nasıl çalıştığı çözülememiştir.

Görsel tanımlama gibi bir işlemde insan beyni bir süper bilgisayara göre çok daha hızlıdır. Matematikte ise bir el hesap makinesiyle karşılaştırılamaz bile; çünkü ikisinin de çalışma prensipleri, yapıları çok farklıdır.

Beyin ile bilgisayar arasındaki en büyük farklardan biri, doğrusal işlemcilikle donanmış tipik bir bilgisayarda bu işlemcilerin belli bir anda tek bir işi yapmasıdır. Bu da bir saniyede ne kadar iş çıkardığının hesaplanabilmesine olanak tanır, yani teorik olarak bilgisayarın verilen süre içerisinde ne kadar iş yaptığını hesaplayabilirsiniz. Tipik bir bilgisayarda bir işlemci ve geniş bir bellek bulunur. Beyinde ise milyarlarca işlemci (bu kalıbı anatomi dilinden ‘nöron’ la açıklayabiliriz) ve sınırlı bir bellek bulunur. Dolayısıyla beynin herhangi bir zaman dilimindeki yaptığı bir işi hesaplamak mümkün değildir. Fakat bir işlemci yerine milyonlaca işlemciye sahip olan beynin bilgisayardan kat kat üstün olduğunu küçük bir kıyaslamayla anlayabilirsiniz.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir