İki Denizin Birbirine Karışmadığı Yer Gerçekten Karışmıyor mu?

İki Denizin Birbirine Karışmadığı Yer Gerçekten Karışmıyor mu?

Dünya’nın her bölgesindeki, birbiriyle bağlantılı olan her su kütlesi birbiriyle karışmak zorundadır. Bu suların renklerinin birbirinden farklı olma sebebi içeriğindeki başta demir olmak üzere mikropartiküllerden bazı çökelti tiplerine kadar ve hatta kimi durumda sıcaklık farkına kadar birçok unsurdur. Ayrıca bu görüntünün tuzluluk oranıyla da ilgisi yoktur.Yani iddia edildiği gibi tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmamasıyla alakalı bir durum yoktur.

Bütün su kütleleri birbirine karışmak zorundadır.Dışarıdan bakıldığında iki su kütlesinin birbirine karışmıyor gibi durması,gerçekten karışmıyor anlamına gelmez.

Aşağıdaki fotoğraf ise iddianın viral olmasını sağlayan fotoğraftır. Alaska Körfezi turuna çıkan bir turist kamerasından çekilmiştir. Ancak turist, hatalı bir şekilde fotoğrafı “okyanusların karıştığı nokta” açıklamasıyla yüklemiştir

Yani bu görselde görülenler iki okyanusun birleştiği noktayı değil ,sadece buzullardan gelen nehirlerin okyanusa karıştığı alanları göstermektedir. Dolayısıyla bilgiler hatalıdır.Özellikle demir açısından zengin olan bu akıntılar, suyun rengini normal okyanus renginden oldukça farklılaştırmakta ve bu sebeple, suların karıştığı bölgede bu şekilde renk farklılıkları yaratmaktadır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir