Hapşırırken Kalp Durur Mu?

Hapşırırken Kalp Durur Mu?

Genellikle, tahriş edici maddeler burun tüyleri tarafından yakalanmadığı ve burun mukozasına dokunmadığı zaman hapşırma oluşur. Geniz boşluğundaki motor nöronlar sinir yoluyla beyne uyarı gönderir. Beyin de zararlı maddeleri içeri almamak için hapşırma refleksini gerçekleştirir.

Hapşırma davranışının şiddeti ve o anda hissedilenler, sanki organların bir kısmı duruyormuş gibi bir algı yarattığı için, antik zamanlardan bu yana hapşırma ile vücut faaliyetleri arasında bir ilişki var zannedilmiştir

Yaygın inanışın aksine, hapşırırken kalbimiz durmuyor. Kalp ritmimiz değişebiliyor ancak kalpte bir durma söz konusu değil.Hapşırma sırasında vücudun kalp de dahil olmak üzere tek bir organı dahi çalışmasını anlık veya uzun süreli olarak durdurmamaktadır.Ayrıca hapşırmak sinir sisteminde başlayan bir olaydır.Yani uyurken de hapşıramayız.

Hapşırdığımızda çevremizdeki insanlar “çok yaşa”veya “iyi yaşa” derler.Bunun temel sebebi Rönesans’tan beri batıl bir inanç olarak karşımıza çıkan “kalbin hapşırma sırasında durduğu”düşüncesidir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir