Gemiler Suda Neden Batmaz?

Gemiler Suda Neden Batmaz?

Ufacık bir taş parçasını suya attığımızda batarken, tonlarca ağırlıktaki gemiler nasıl batmaz?

Gemilerin batmamasının temel sebebi aslında çok basittir; yoğunluk. Suyun yoğunluğundan ağır olan cisimler batarken, hafif olan cisimler ise yüzeyde kalır. Eşitliği aynı olan cisimler ise askıda kalır.

Yoğunluk ya da öz kütle  birim hacimdeki madde miktarıdır.Bir gemi suya indirildiğinde altında kalan suyu yanlara doğru iter. Su da gemiyi suyun kaldırma prensibine dayanarak yukarı doğru iter.Gemilerin toplam yoğunluğu suyun yoğunluğundan az olacak şekilde tasarlanır. Gemilerin iç kısımlarında büyük boşluklar bırakılır. Bu boşluklar hava ile dolar. Havanın yoğunluğu sıfıra yakındır

Gemilerin altında suya girebileceği maksimum noktayı gösteren bir çizgi vardır. Hatta bu sınırdan sonrası bazı gemilerde farklı renklerle boyanır. Suya giren kısımın o çizgiyi geçmemesi önemlidir. Gemi yük aldıkça ağırlığı artacağından yoğunluğu da artacaktır. Gemiye maksimum yükten fazla yük verirsek gemi batacaktır.Başka bir varsayımla geminin Titanik’te olduğu  gibi alttan su aldığını düşünürsek altta yoğunluğu 0’a yakın olan hava azalacak ve havaya göre daha ağır olan su dolacaktır. Bir başka değişle geminin ağırlığı arttığı için geminin yoğunluğu artacak ve batacaktır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir