Bebeklik Dönemini Neden Hatırlamayız?

Bebeklik Dönemini Neden Hatırlamayız?

Bebeklik döneminde yaşadıklarımızı hatırlayamamızın akla gelen ilk nedeni bu dönemin çok uzak bir geçmişe ait olmalarıdır.İyi de peki 60 yaşındaki bir insan 30-40 yıl öncesini hatırlarken 15 yaşındaki bir genç neden 12 yıl öncesini hatırlayamaz?

Elde edilen sonuçlar ise şaşırtıcıydı. Bebeklerin doğduktan sonra beyinleri adeta bir galakside bulunan yıldızlar gibi yaklaşık 86 milyar nöron içeriyordu ve bebekler bilgileri büyük bir hızla emerek saniyede 700-1.000 yeni sinaptik bağlantı oluşturuyorlardı. Yani bu dönem, bebekler için inanılmaz hızlı bir gelişme ve öğrenme dönemini ifade ediyordu.

Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için bilim insanları fareler üzerinde bir deney yaptılar. Deney kapsamında yetişkin ve bebek farelere bir kafes içerisinde hafif elektrik şokları verildi. Bir süre sonra bebek fareler kafese tekrar dönerken,  yetişkin fareler kafesin yakınından bile geçmediler.Bu duruma diğer bir örnek ise;27 yaşındaki HM hastası bir genç, 7 yaşındayken bisiklet kazası sonucu bir epilepsi krizi geçirdi. Olay sonrası sorulan soruları hatırlayamadığı için cevaplayamayan gençten bir yıldız çizmesi istendi. Daha önce hiç pratik yapmamasına rağmen genç,yıldızı çizebildi.

Aslına bakarsanız bu durum, bebeklerde de benzerlik gösteriyordu. Öyle ki bebekler de yeni bilgiler öğrenebiliyor ancak kazandıkları süreci hatırlayamıyordu. Diğer yandan bilim insanları, kazanılan yeni hücrelerin eskilerinin yerini aldığı için gelişen hafıza yeteneğine karşılık eski anıları da silmiş olabileceğini ifade ettiler.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir