Terhisler ve celp ertelendi mi?

Terhisler ve celp ertelendi mi?

Terhis ve celp tarihlerinin ertelenip ertelenmediği merak edilen konular arasında yerini aldı. Koronavirüsle mücadele kapsamında önlem alan kurumlar arasında Milli Savunma Bakanlığı’da bulunuyor. Bakanlığın askere giden vatandaşları 14 gün gözetim altında tuttuğu açıklanmıştı. Peki tershisler ertelendi mi? İşte detaylar…

Askerlik ile ilgili son dakika açıklamaları terhis tarihini bekleyen ve birliğine teslim olacak olan vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında ülke genelinde önlemler alınmaya devam ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada askere alınanların salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutulduğu açıklanmıştı. Peki terhisler ve celp ertelendi mi?

TERHİSLER ERTELENDİ Mİ?

Hürriyet gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi konuyu köşe yazısında ele aldı. İşte Abdulkadir Selvi’nin açıklamaları:

Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, askerlerin terhis ve celp işlemlerinin kısa bir süre için durdurulması, askerliğini bedelli olarak yapacak olanların ise kışlalara gitmek yerine uzaktan eğitimle askerlik hizmetini yapmaları üzerinde çalışılıyor.

En son 1 Nisan’da terhis işlemlerinin yapıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde son celp işleminin ise 19 Mart tarihinde gerçekleştirildiği öğrenildi. Celp ve terhis dönemlerinde 60 bin asker terhis olurken, 60 bin kişinin de askere alındığı öğrenildi. Koronavirüs salgınının ortaya çıkması üzerine TSK’da terhis sırası gelen askerler 14 gün önceden karantinaya alınıyor. Askere alınanlar ise salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutuluyordu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir