Askerlik uzadı mı? Celpler ve terhisler ertelendi mi?

Askerlik uzadı mı? Celpler ve terhisler ertelendi mi?

Koronavirüs önlemleri sebebiyle Milli Savunma Bakanlığı askerlerin terhis ve celp dönemlerine düzenleme getirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesinin katıldığı toplantıda TSK’daki koronavirüs tedbirleri ile yeni alınacak önlemler değerlendirildi. Bakan Akar burada yaptığı açıklamada; ‘Kasım 2019’da silah altına alınanların hizmet sürelerinin bir ay uzatılmasını planlıyoruz.’ dedi. Peki, Askerler ne zaman terhis olacak? Askerlik celp yerleri ertelendi mi?

ASKERLİK UZATILDI MI?

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız Mehmetçik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik dönemlerde uyguladığımız gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin, birliklere yeni er gelmeyeceği için de Kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir” dedi.

CELP VE ERTELEME SÜRESİNİN UZATILMASI 

Bu kapsamda TSK’nın komuta kademesi ve ilgili personelle değişik çözümler üzerinde kapsamlı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Akar, “Bugün yaptığımız nihai toplantı sonucunda, bugüne kadar TSK bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız Mehmetçik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik dönemlerde uyguladığımız gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin, birliklere yeni er gelmeyeceği için de Kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay süre ile uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bildiğiniz gibi daha önce bedelli askerlik ile personelimizin atamaları ve uzun süreli görevlendirilmeleri de ertelenmişti. Çalışma sonuçları en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylarına sunulacaktır. Bahsettiğimiz terhis ve celplerin ertelenmesi ile ilgili düzenlemeleri, milletimizin bağrından çıkan TSK’nin operasyonlarına ve diğer faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak şekilde planladık” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan askerliğin 1 ay uzatılması kararını onayladı ve askerliğin uzatılması kararı 17 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 1 Kasım 2019-1 Aralık 2019 tarihlerinde silahaltına alınan er ve erbaşların hizmet süresi 1 ay uzatılmış olacak.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir