Askerlik terhis ve celp tarihleri son dakika ertelendi mi? Gözler kabine toplantısında!

Askerlik terhis ve celp tarihleri son dakika ertelendi mi? Gözler kabine toplantısında!

Askerlik terhis ve celp işlemleri ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemleri alınmaya devam ediliyor. Askere alınanların salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutulduğu duyurulmuştu. Peki terhis ve celpler ertelenecek mi? İşte detaylar…

TERHİS VE CELP ERTELENDİ Mİ? 

Hürriyet gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi konuyu köşe yazısında ele aldı. İşte Abdulkadir Selvi’nin açıklamaları:
Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, askerlerin terhis ve celp işlemlerinin kısa bir süre için durdurulması, askerliğini bedelli olarak yapacak olanların ise kışlalara gitmek yerine uzaktan eğitimle askerlik hizmetini yapmaları üzerinde çalışılıyor.
En son 1 Nisan’da terhis işlemlerinin yapıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde son celp işleminin ise 19 Mart tarihinde gerçekleştirildiği öğrenildi. Celp ve terhis dönemlerinde 60 bin asker terhis olurken, 60 bin kişinin de askere alındığı öğrenildi. Koronavirüs salgınının ortaya çıkması üzerine TSK’da terhis sırası gelen askerler 14 gün önceden karantinaya alınıyor. Askere alınanlar ise salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutuluyordu.

ASKERLİK UZAYACAK MI? 

TSK’da yapılan değerlendirmede celp ve terhis dönemlerinde 120 bin kişinin neden olacağı hareketliliğin aileleriyle birlikte ciddi bir risk oluşturmasından endişe edildiği öğrenildi. Terhis ve celplerin geçici bir süre durdurulması kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından sonra yürürlüğe gireceği öğrenildi.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir